Itt a bejelentés: a vártnál több, mint kétszer nagyobb részvényfelosztást hajt végre az Nvidia. Újra helyzetbe kerülhetnek a kis befektetők?

Mit jelent pontosan a split kifejezés?
A magyar szakirodalom legtöbbször részvény felosztásként vagy részvény felaprózásként hivatkozik arra a folyamatra, aminek a végén a vállalat által meghatározott arányban többszörözik meg a forgalomban lévő részvények számát, miközben ugyanilyen arányban csökkentik a névértéket.
A split angol kifejezés osztást vagy megosztást jelent, ami az adott részvény névértékének felosztására, elosztására utal. A dolog sokkal egyszerűbb, mint ahogyan azt az előző mondatok sugallják.
Tegyük fel, hogy van egy 100 Ft névértékű részvényünk. A részvényt kibocsájtó vállalat 1:4 arányú split mellett dönt. A felosztás után a részvényeink összértéke továbbra is 100 Ft lesz, viszont 1db 100 Ft értékű részvény helyett 4db 25 Ft értékű részvény tulajdonosai leszünk.
Miért döntenek split mellett a tőzsdei vállalatok?
Az Nvidia esetében leginkább az elmúlt kb. 1 év több, mint 500%-os árfolyam emelkedése áll a háttérben. Ez természetesen önmagában még nem ok arra, hogy a cég részvényfelosztás mellett döntsön. A másik faktor a cég részvényeinek magas névértéke, amely a split bejelentésének hatására szinte azonnal át is lépte a pszichológiailag is nagyon fontos 1000 dolláros szintet.
A május 22-én bejelentett és június 10-én hatályba lépő 1:10 arányú split után kialakuló kb. 100 dolláros részvényárfolyam sokkal nagyobb kereskedési forgalmat generál, hiszen az óriási intézményi befektetők mellett a kis- és közepes piaci szereplőknek is elérhetővé válnak a papírok, ami nagyban demokratizálja is a piacot.
Hogy reagál majd a piac?
Az Nvidia az 1999-es tőzsdei bevezetése óta 5 alkalommal osztotta fel a részvényeit, legutóbb 2021-ben. A felosztás május végi bejelentése és a július végi hatályba lépése között 40%-ot emelkedett a részvények árfolyama, pont a fent említett, split hatására kialakuló alacsonyabb belépő ár és nagyobb várható forgalom miatt.

Az Nvidia részvények teljesítménye a legutóbbi, 2021. május 21-én bejelentett és július 20-án végrehajtott split között. Forrás: Yahoo Finance
A 2021-es split utáni 3 évben pedig majdnem megtízszereződött az Nvidia részvények árfolyama. Az alábbi grafikonon jól látható az "S" betűvel jelzett részvényfelosztás óta lezajlott árfolyam emelkedés.

Az Nvidia részvények teljesítménye a legutóbbi split óta. Forrás: Yahoo Finance
Az Nvidia befektetői az elmúlt öt évben történelmi rallyt élhettek át, hiszen a részvények árfolyama 25-szörösére emelkedett. A vállalatot sokáig a videojátékokhoz használt csúcstechnológiás grafikai processzorok (GPU-k) elsődleges gyártójaként ismerték, de az utóbbi időben a mesterséges intelligencia fellendülésének központi hardveripari szereplőjévé vált.
A cég bevételei 262%-kal emelkedtek az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest, így ez lett a harmadik egymást követő negyedév, amelyben a növekedés meghaladta a 200%-ot.
A chipgyártó azt is közölte, hogy részvényenként 4 centről 10 centre emeli a negyedéves osztalékát.
Regisztráljon és tájékozódjon kötelezettségmentesen az Nvidia részvényekben rejlő befektetési lehetőségekről:
A díjmentes szakértői konzultáció során azt is megtudhatja:
-
Hogyan hasznosíthatja, azaz válthatja profitra az ehhez hasonló gazdasági információkat,
-
Milyen előnyökkel és kockázatokkal járnak a tőzsdei ügyletek,
Források: forbes.com, finance.yahoo.com, cnbc.com, investing.com
